22 października 2017

PSYCHOTERAPIA

przewodnik psychoterapia

Krótki przewodnik po psychoterapii


1) Czy pierwsze spotkanie z psychoterapeutą, to już psychoterapia?
Psychoterapia rozpoczyna się jednym lub kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi. Są one po to, aby klient miał możliwość opowiedzenia o swoich trudnościach i swoim życiu oraz żeby mógł przekonać się, czy decyduje się na terapię, czy akurat w tym nurcie i z tym psychoterapeutą. Terapeuta natomiast może dzięki temu zrozumieć problemy, z którymi ów człowiek przyszedł i zadecydować, czy psychoterapia jest tu adekwatną formą pomocy czy może powinien skorzystać z innej.
2) Jak częto powinieneś spotykać się z psychoterapeutą?
Po wstępnej fazie konsultacji, terapeuta i pacjent umawiają się na to, jak będzie przebiegać psychoterapia.To co najczęściej jest ustalane to: Jak często będą odbywać się sesje (czyli spotkania terapeutyczne). W terapii indywidualnej i grupowej sesje powinny się odbywać nie rzadziej niż raz w tygodniu. Dlaczego? Ponieważ psychoterapia, to specyficzny proces, który obejmuje też to, co dzieje się w kliencie pomiędzy sesjami. Tydzień wydaje się maksymalnym odcinkiem czasu, w którym poruszane na sesji treści „pracują”.
3) Jak długo będzie trwała jedna sesja?
Psychoterapeuci pracują w różnych podejściach.
Standardowy czas spotkania indywidualnego to 45-50 minut (u mnie: 50 min.).
Sesje grupowe w zależności od metod pracy grupy, trwają od 90 minut do 4 godzin.
Sesje rodzinne i małżeńskie (dla par) ok. 60 – 120 min. (u mnie: 70 min.)
4) Jak długo będzie trwała psychoterapia?
Czas trwania psychoterapii zależy od osobistych uwarunkowań klienta i uzgadniany jest indywidualnie. Nie znając jeszcze człowieka, który zgłosił się na psychoterapię, terapeuta nie może wiedzieć, w jakim tempie będą zachodzić zmiany, w jaki sposób klient będzie reagował, co będą razem odkrywać, co pomoże, a jakie pojawią się przeszkody. Po czasie konsultacji, zazwyczaj umawiam się z człowiekiem na określoną liczbę sesji, po której razem mamy zobaczyć, gdzie jesteśmy i co robimy dalej.
5) Ile kosztuje psychoterapia?
Sesje przy przychodniach/ośrodkach działających w porozumieniu z NFZ są darmowe. Mankamentem są „terminy” – rzadko możliwe jest spotkanie się z tym samym klientem regularnie i odpowiednio często, co spowalnia lub nawet uniemożliwia proces leczenia. W gabinetach prywatnych psychoterapia jest płatna. Koszt za sesję również ustala się na początku terapii lub podaje się go w informacji wstępnej (strona internetowa, oficjalny cennik gabinetu, informacja telefoniczna itp.). Ceny wahają się od 80 do 120 złotych za sesje indywidualne (50 minutowe).
Zawsze warto zadać sobie pytanie: ile miesięcznie jesteś w stanie w siebie zainwestować?